The shell of 220 volt over voltage protector is made of PC material, which is resistant to high temperature and flame retardant. The wire connection is spot welded, and the connection is firm and without resistance.
220 Volt Over Voltage Protector Air Conditioner

220 Volt Over Voltage Protector Product Features:
√ 100% independent design, with patents on appearance, circuit and structure.
√ The circuit design of 220 Volt Over Voltage Protector is based on a microchip set, with safe performance.
√ SMT patch process, dual-band lead-free soldering, high precision and environmental protection.
√ The shell of 220 Volt Over Voltage Protector is made of PC material, which is high temperature resistant and flame retardant.
√ The plug and socket adopt phosphor bronze terminals, which are flexible and conductive.
√ The wire connection adopts spot welding, which is firm and has no resistance.
| PACKAGE INFO | CARTON | Q’TY | G.W | SINGLE PACK |
| 53*46*31.5CM | 50PCS | 10KGS | Blister(s) |
220V Voltage Protector Technical Parameters
| Operating Voltage | 220V AC |
| Operating Frequency | 50Hz-60Hz |
| Under Voltage Cut-off | 165V AC |
| Over Voltage Cut-off | 265V AC |
| Surge Protection | 410 Joules |
| Delay Time | 3min |
| Output Capacity | 20A,4400W |
| Packing | Double Blister |
| Warranty | 1 Years |

220V Voltage Protector Frequently Asked Questions
Are you a trading company or a factory?
We are the factory specializing in the production of voltage protectors.
We have been specializing in the production of voltage protectors for 17 years. Our products are currently exported to countries all over the world, mainly in the Middle East, Latin America, Africa, Southeast Asia, etc.
How many years has your factory been in business?
We started in 2007 and now have 100+ employees and a R&D team of 5 people.
Our current workshop is 4,000 square meters and the new one is 5,100 square meters. It is expected to be put into use by the end of 2024. And we have 4 SMT machines and 3 wave soldering machines.
If I place an order for you, how long will it take for delivery?
Our delivery time is about 5 weeks after deposit.
Can I buy small quantities first?
Some models accept small batch orders. Basically, MOQ is 2000pcs.
Contact Us
Unwavering in our dedication to customers and delivering cutting-edge innovations, Yixing stands as your steadfast ally on the journey ahead.






