British plug type voltage protector is a device designed to protect electrical equipment from voltage fluctuations and power surges. It typically plugs into a standard British socket and provides outlets or ports where you can plug in your devices.
1618 Voltage Protector Parameters
1618 voltage protector work by monitoring the voltage levels of the incoming electricity. If there is a spike or surge in voltage, which can occur due to lightning strikes, power grid issues, or other factors, the protector will divert the excess voltage to protect connected devices from damage.
| Operating Voltage | 220V AC |
| Operating Frequency | 50 Hz-60 Hz |
| Under Voltage Cut-off | 165V |
| Over Voltage Cut-off | 255V |
| Delay Time | 5s/210s |
| Output Capacity | 13A ,2860W |
| Packing | Double Blister |
| Warranty | 1 Year |

| ① Red Indicator: | LOP or HIP |
| ② Yellow Indicator: | Warranty |
| ③ Yellow Indicator: | Delay |
| ④ Green Indicator: | Normal Voltage |
| ⑤ Red Indicator: Delay 5s Green Indicator: Delay 210s |
|
| ⑥ Delay Option | |
CAUTION:
● To avoid shock, do not expose this device to rain, moisture, or liquids.
● Before attempting to use, make sure the total load on the device does not exceed the maximum rating of this device.
● To check the rating of this unit, refer to the label on the back of the unit.
● Do not attempt to dismantle this unit, as this will void the warranty.

Package
| Package info | Carton | Quantity | G.W | SINGLE PACK |
| 66*33*26CM FYI | 100PCS | 12.5kgs FYI | Color Box |
Blog
※ Surge Protector Plug:Power Protection For Household Appliances, Safe Use Of Electricity
※ What should you never plug into a 220V Surge Protector?How do 120V surge protectors work?
※ How does the voltage protector plug automatically shut off during a power surge?
※ Automatic surge protector factory tells the reasons why the socket can not be plugged in, solutions and daily maintenance
※ Severity, cause, hazard and solution of neutral line break
Contact Us
Unwavering in our dedication to customers and delivering cutting-edge innovations, Yixing stands as your steadfast ally on the journey ahead.











