If the power problem in the area where the household is located is severe and there are frequent voltage fluctuations or power outages, it is still necessary to install wiring type voltage protectors in the household. N011-120 wiring type surge protector 330 joules is an electrical device used to protect electrical equipment and circuits from the influence of voltage and overcurrent.
Principle Of Wiring Type Voltage Protector:
1. When the mains voltage exceeds the protection voltage range, 330 Joules wiring type surge protector power supply will be automatically cut off to prevent damage to the electrical appliances caused by excessive voltage.
2. When the mains voltage is below the protection voltage range, 330 Joules wiring type voltage protector power supply will be automatically cut off to prevent damage to the electrical appliances caused by voltage under-voltage.
3. When lightning strikes or other sudden voltage spikes occur, the protector can protect the connected electrical appliances.
Parameter
| Operating Voltage | 120V AC |
| Operating Frequency | 50Hz-60Hz |
| Under Voltage Cut-off | 90V~115V adjustable |
| Over Voltage Cut-off | 125V~145V adjustable |
| Surge Protection | 330 Joules |
| Delay Time | 3min-5min adjustable |
| Output Capacity | 30A,3600W |
| Packing | Double Blister |
| Warranty | 3 Years |
Instruction
| ① Green Indicator: | Normal Voltage |
| ② Yellow Indicator: | Delay |
| ③ Red Indicator: | HIP |
| ④ Red Indicator: | LOP |
| ⑤ Switch | |
| ⑥ Adjustable LOP | |
| ⑦ Adjustable HIP | |
| ⑧ Adjustable Delay | |
| ⑨ Installation Connection Method | |
![]() |
|


Dimension

Selection of Wiring Type Surge Protector
1. Choose the appropriate voltage level: Some voltage protectors can only withstand a certain voltage range, so when purchasing products, you should choose a voltage level that meets the household voltage.
2. Pay attention to electrical power: When installing voltage protectors, the power of household appliances should be considered. Some high-power appliances require specialized voltage protectors to protect them.
3. Installation location: The overvoltage protector should be installed on the power side of the equipment that needs to be protected, usually on equipment such as power junction cabinets and distribution boards.
N011-120 Wiring Type Voltage Protector Application

330 Joules wiring type voltage protector N011-120 is an electronic product that can detect changes in the voltage of a household power supply. Once an abnormal voltage change is detected, the electrical equipment will be immediately separated from the power grid to protect the electrical equipment from voltage damage. When selecting products, attention should be paid to voltage level, electrical power, and installation position to ensure effective protection of household appliances.
Package
| Package info | Carton | Quantity | G.W | SINGLE PACK |
| 47*41*34CM | 50PCS | 14.6KGS | Blister(s) |
Blog
※ Automatic surge protector joule ratings for home appliances
※ Installation location, wiring method and characteristics of wiring type and plug-in type automatic voltage protector
※ Common sense of household electricity use: selection, installation and wiring of ac voltage protectors, comprehensive content, save it now
Contact Us
Unwavering in our dedication to customers and delivering cutting-edge innovations, Yixing stands as your steadfast ally on the journey ahead.







