Refrigerator circuit may fail due to voltage fluctuations, current overload, and other problems. Direct plug-in fridge guard protector 2301D can effectively protect the refrigerator circuit from damage.
Direct plug-in fridge guard protector 2301D is a specialized piece of equipment designed to protect electrical and electronic devices from voltage fluctuations, surges, and other electrical irregularities.In areas where voltage fluctuations are common, it can be helpful to use a voltage protector designed for refrigerators. These devices ensure that the refrigerator receives a stable voltage within a safe range, protecting its compressor and other sensitive components from damage.

Direct Plug-in Fridge Guard Protector Technical Data Sheet
| Model | 2301D |
| Operating Voltage | 220V AC |
| Operating Frequency | 50 Hz-60 Hz |
| Under Voltage Cut-off | 165V(140V~180V adjustable) |
| Over Voltage Cut-off | 260V(230V~280V adjustable) |
| Delay Time | 5s/210s |
| Output Capacity | 13A,2860W |
| Plug | British Plug |
| Packing | Double Blister/ Color Box |
| Warranty | 1 Year |
| ① Digital Display | |
| ② HIP: | 260V (230V~280V adjustable) |
| ③ Delay Time: | 5s/180s |
| ④ LOP: | 165V (140V~180V adjustable) |

2301D Fridge Guard Protector Application Scenario
Applicable to refrigerators, washing machines, air conditioners, water heaters, heaters, induction cookers, electric fans and other household appliances
Standard product design, longer service life and safer. One-to-one protection, more secure use.
- Refrigerator
- Air conditioner
- Induction cooker
- Heater
Related knowledge points:
Monitoring and awareness: Watch for any signs of electrical problems, such as tripping, unusual noises from the refrigerator, or erratic temperature fluctuations. These may indicate an underlying electrical problem that needs to be addressed promptly.
Regular maintenance: Keep the refrigerator in good condition by performing regular maintenance, such as cleaning the condenser coils, ensuring good ventilation around the unit, and checking the door seals for leaks. A well-maintained refrigerator is less likely to have electrical problems.

Selecting the right voltage protection device depends on a variety of factors, such as the sensitivity of the device, the electrical environment (such as the frequency of surges or voltage fluctuations), and specific requirements for continuous operation and reliability. Proper installation and maintenance of voltage protection devices can extend the life of electronic equipment, reduce downtime caused by electrical failures, and prevent potential safety hazards such as fires caused by electrical problems.
Blog
※ Automatic surge protector factory tells the reasons why the socket can not be plugged in, solutions and daily maintenance
※ Fridge voltage protector manufacturers tell what causes voltage drops, high voltages and low voltages?
※ What should you never plug into a 220V Surge Protector?How do 120V surge protectors work?
※ Surge Protector Plug:Power Protection For Household Appliances, Safe Use Of Electricity
※ How does the voltage protector plug automatically shut off during a power surge?
※ Which is better, fridge guard voltage protector or voltage stabilizer?
※ Is fridge voltage protector a consumable? Why is the red light on?
※ Fridge power guard vs surge protector
Contact Us
Unwavering in our dedication to customers and delivering cutting-edge innovations, Yixing stands as your steadfast ally on the journey ahead.







