The voltage protector 1517 is like the guardian of the home, always monitoring the safety of the circuit. Wholesale customized voltage protectors provide professional protection for home appliances.
In some places where infrastructure is not very complete, such as the Middle East, South America, and Africa, when there is lightning or peak electricity consumption, the voltage may be too high or too low. Excessive voltage will burn electronic products such as TVs, stereos, and computers, and too low voltage will cause serious damage to products with air compressors and motors such as refrigerators, air conditioners, and washing machines.


| ① Green Indicator: | Normal Voltage |
| ② Yellow Indicator: | Delay |
| ③ Red Indicator: | Protected |
| ④ TV(5s) | |
| ⑤ Fridge(210s) | |

Our voltage protector is developed based on this situation. When the voltage is too high or too low, the power supply is cut off to avoid damage to electrical appliances. When the voltage returns to normal, the power supply is automatically connected, and the power supply is restored.

Precautions for using the voltage protector:
*The total power of the connected electrical appliances must not exceed the maximum power.
*It is strictly forbidden to bundle the wires during use to avoid abnormal overheating.
*Do not use it when the socket or wire is damaged.
*Please do not use it in a humid environment.
*Do not plug or unplug the plug with wet hands.
*Please keep it out of reach of children.
| Package info | Carton | Quantity | G.W | SINGLE PACK |
| 60*34.5*53CM | 200PCS | 24KGS | Color Box |
Parameter
| Operating Voltage | 220V AC |
| Operating Frequency | 50 Hz-60 Hz |
| Under Voltage Cut-off | 165V |
| Over Voltage Cut-off | 255V |
| Delay Time | 5s/210s |
| Output Capacity | 13A ,2860W |
| Packing | Double Blister |
| Warranty | 1 Year |
Contact Us
Unwavering in our dedication to customers and delivering cutting-edge innovations, Yixing stands as your steadfast ally on the journey ahead.








