13A 2860W Voltage protectors can not only ensure the normal operation of equipment but also effectively avoid accidents, and reduce casualties and property losses. The normal operation and safety of power equipment are inseparable from the quality, accuracy, and reliability of voltage protectors, and their importance cannot be underestimated.
13A 2860W Voltage Protection Parameter
| Operating Voltage | 220V AC |
| Operating Frequency | 50 Hz-60 Hz |
| Under Voltage Cut-off | 165V AC |
| Over Voltage Cut-off | 255V AC |
| Delay Time | 210s+Bypass |
| Output Capacity | 13A,2860W |
| Packing | Double Blister |
| Warranty | 1 Year |
Because the unstable power supply voltage in the home power grid may cause overvoltage conditions, which may cause damage to electrical equipment.

| ① Red Indicator: | HIP |
| ② Yellow Indicator: | Delay |
| ③ Red Indicator: | LOP |
| ④ Green Indicator: | Normal Voltage |
| ⑤Red Indicator: Delay 5s Green Indicator: Delay 300s |
|
| ⑥ Delay Option | |

Dimension

For example, household appliances such as televisions, refrigerators, washing machines, and induction cookers require a stable voltage environment to work properly. If there is a voltage problem, it may cause damage to the equipment.Therefore, installing an overvoltage protector is an effective protection for home appliances and reduces unnecessary losses caused by voltage problems.


How to choose a home voltage protector?
When choosing a home voltage protector, it is best to consult a professional electrical engineer or electrician who can provide more accurate advice and options based on the specific situation of your home.
In addition, carefully reading the product manual and specifications, and comparing different brands and models of voltage protectors can help you make a more appropriate decision.
When installing a voltage protector, be sure to follow the correct installation method and operating procedures to ensure its normal operation safety and reliability.
Packaging
| Package info | Carton | Quantity | G.W | SINGLE PACK |
| 55.5*34.5*47CM | 100PCS | 11.5KGS | Blister |
Blog
※ 【Single Outlet Voltage Protector】Zero damage from power surges: Smart protection solution that extends printer life by 90%
※ What differentiated protection measures does voltage protector have for different types of electrical appliances?
※ Surge Protector Plug:Power Protection For Household Appliances, Safe Use Of Electricity
※ Home equipment over-voltage and under protection:220V voltage protector
※ Automatic voltage protector factory talk how to Calculate Amps, Volts, and Watts
※ What are Amps, Volts, and Watts
Contact Us
Unwavering in our dedication to customers and delivering cutting-edge innovations, Yixing stands as your steadfast ally on the journey ahead.








