When the voltage or current exceeds the rated value, the use of 0901 AVP automatic voltage protector for home can quickly cut off the power supply to prevent damage to equipment such as refrigerators, air conditioners, heaters, coolers, freezers, etc.
0901 AVP automatic voltage protector for home is used to protect the normal operation of power equipment. It can monitor voltage anomalies in the power system, such as too high or too low voltage, too short or too long instantaneous voltage fluctuations, etc.
When the voltage range exceeds the set threshold, AVP home automatic voltage protector will start to protect the equipment in time, avoid equipment damage, and ensure the safe and stable operation of the power system.

Voltage Protector For Home 0901 Features
√ Over/Under Voltage Protection:
When the voltage exceeds the limit, it will automatically cut off the power to prevent the electrical appliances being damaged by the too low or too high voltage.
√ Lightning Protection:
Instantaneous voltage exceeds the limit, the product will protect the electrical appliance against excessive voltage damage automatically and quickly.
√ Flame Retardant Material:
Good heat resistance, with excellent performance from fire extinguish, much safer for home use.

0901 AVP Automatic Voltage Protector For Home-Measures
| ① Red Indicator: | Protected |
| ② Yellow Indicator: | Delay |
| ③ Green Indicator: | Normal Voltage |

Dimension:0901 AVP Automatic Voltage Protector For Home

AVP Automatic Voltage Protector For Home Warning
√ The total power of connected electrical equipment shall not exceed the rated power.
√ Do not use this product in damp or not ventilated environment.
√ Non-professionals do not open, change, repair the product.
√ Poor connection of the front terminal or poor connection of the plugmay cause a danger.
| Package info | Carton | Quantity | G.W | SINGLE PACK |
| 66*34*42cm | 100PCS | 14KGS | blister(s) |
Parameter
| Model | 0901 |
| Working Voltage | 220V AC |
| Under Voltage Protection | 165V AC |
| Over Voltge Protection | 255V AC |
| Maximum Current | 10A |
| Input Frequency Range | 50 Hz-60 HZ |
| Output Capacity | 10A ,2200W |
| Connection Type | Plug/Socket |
| Total Number of Outlets | / |
| Built-in Delay | 210s |
| Working Temperature | 5℃~+55℃ |
| Material | Flame retardant PC |
| Hysterises For Cut-off | 3V to 5V AC |
| Packing | Double Blister |
| Warranty | 1 Year |
Contact Us
Unwavering in our dedication to customers and delivering cutting-edge innovations, Yixing stands as your steadfast ally on the journey ahead.






