K13UKD adjustable refrigerator voltage protector with one outlet plug is a device specially designed for voltage control. It can act quickly when overvoltage, high voltage, or low voltage appears in the power system, and limit the voltage within the range that the equipment can bear, thus protecting the equipment from damage.
Adjustable Refrigerator Voltage Protector With One Outlet Plug
Refrigerator Voltage Protector K13UKD Feature
1. Limiting overvoltage amplitude: When overvoltage occurs in the power system, the protector can respond quickly and limit the overvoltage amplitude to a safe range through its internal nonlinear resistor or other mechanisms to prevent damage to the equipment.

2. Improving the stability of household appliances: By limiting overvoltage and absorbing energy, the protector can effectively improve the strength of the power system, reduce system failures and power outages caused by overvoltage, and ensure the normal operation of the power system.
3. Prolonging the life of equipment: If the equipment is subjected to overvoltage shock for a long time, its life will be greatly shortened. A protector can reduce the pressure on the equipment, extend its service life, and reduce maintenance costs.
Refrigerator Voltage Protector K13UKD Size

Is it necessary to install power guard for refrigerator?
For household electricity use, since the power load is relatively small, a voltage protector is not necessary. However, if the household is located in an area with serious power problems and frequent voltage fluctuations or power outages, it is still necessary to install a voltage protector in the household.
| Package info | Carton | Quantity | G.W | SINGLE PACK |
| 65*42*42cm FYI | 100pcs | 18KGS | Blister |
Parameter
| Model | K13UKD |
| Operating Voltage | 220V AC |
| Operating Frequency | 50 Hz-60 Hz |
| Under Voltage Cut-off | 165V(140V~180V adjustable) |
| Over Voltage Cut-off | 260V(230V~280V adjustable) |
| Delay Time | 5s/210s |
| Output Capacity | 16A,3520W |
| Packing | Double Blister/ Color Box |
| Warranty | 1 Year |
Contact Us
Unwavering in our dedication to customers and delivering cutting-edge innovations, Yixing stands as your steadfast ally on the journey ahead.






