This K10SAD voltage protector uses a south african plug, which is used to prevent surges and lightning, effectively avoiding equipment damage or data loss caused by overvoltage.
South Africa Type Plug Voltage Surge Protector
As a professional manufacturer of South African standard plug voltage surge protectors, it has an integrated LED status indicator and a three-pin round plug design that strictly complies with South African standards to ensure close contact with local sockets and reduce arcing or energy loss caused by loose plugging.
By suppressing voltage spikes and harmonic interference and reducing electrical component losses, it has been measured to extend the life of electronic equipment by 20%-30%, especially protecting high-value assets such as refrigerators, washing machines, micro-wave oven, and TVs.

Parameter
| Product Name | Voltage protector |
| Model Number | K10SAD |
| Rated voltage | 220V |
| Current Type | AC |
| Operating Frequency | 50HZ-60HZ |
| Under voltage cut-off | 175V(140V~210V adjustable) |
| Over voltage cut-off | 250V(230V~270V adjustable) |
| Delay Time | 20s(5s~999s adjustable) |
| Output Capacity | 16A,3520W |
| Plug | South Africa |
| Use | SVC |
| Phase | Single Phase |
| Place of Origin | China,Zhejiang |
| Packing | Double Blister /color box |
| Warranty | 1Year |
| Instruction |
| ① Digital Display |
| ② SET(LOP or HIP or Delay) |
| ③ Adjustment Key |
| ④ RES |
| (K Series, Replaceable Socket And Plug) |

K10SAD Voltage protector south africa type is sturdy, durable, easy to install, helping you save more electrical appliance consumption expenses, and is a practical choice for the family.
Voltage Protector For South Africa


Package
| Package info | Carton | Quantity | G.W | SINGLE PACK |
| 48*37*36cm | 100pcs | 15.5KGS | Blister |
The standard plug in South Africa has three round pins. The South Africa type plug voltage protector monitors the grid voltage and cuts off the power supply when the voltage exceeds the safe range to prevent electrical appliances from being damaged by excessive voltage. When the voltage is too low, it will also cut off the power supply to prevent the equipment from not working properly due to insufficient voltage.
Contact Us
Unwavering in our dedication to customers and delivering cutting-edge innovations, Yixing stands as your steadfast ally on the journey ahead.






