Digital Display Voltage Protector For Microwave Ovens
Digital Display Voltage Protector For Microwave Ovens K03UKD has the following functions:
Overvoltage protection
When the voltage rises abnormally, the overvoltage protector can automatically cut off the power supply to ensure the safety of the equipment.
Undervoltage protection
Undervoltage protection can suffocate the risk of equipment damage when the voltage is too low.
Short circuit protection
The protector should be able to detect a short circuit and quickly cut off the power supply.

Parameter
| Operating Voltage | 220V AC |
| Operating Frequency | 50 Hz-60 Hz |
| Under Voltage Cut-off | 165V(140V~180V adjustable) |
| Over Voltage Cut-off | 260V(230V~280V adjustable) |
| Delay Time | 210s+By Pass |
| Output Capacity | 15A,3300W |
| Packing | Double Blister/ Color Box |
| Warranty | 1 Year |
Instruction
| ① Digital Display | |
| ② By Pass | |
| ③ Ensure: | Warranty |
| ④ Wait: | Delay |
| ⑤ Work: | Normal voltage |

Dimension

Packing
| Package info | Carton | Q’TY | G.W | SINGLE PACK |
| 68*42.5*47.5CM | 100PCS | 17.2KGS | BLISTER |
Digital Display Voltage Protector For Microwave Ovens K03UKD Design Considerations
Type: Consider using a smart voltage protector or surge protector, which can monitor and protect the microwave oven from voltage fluctuations during operation.
Response time: A fast-responding protector can cut off the power supply almost immediately when the voltage is abnormal to protect the equipment.
LED display: It can be used to display the current voltage, power, status, etc. so that users can monitor the operation of the equipment in real-time.
Contact Us
Unwavering in our dedication to customers and delivering cutting-edge innovations, Yixing stands as your steadfast ally on the journey ahead.








